унікальний концерт, що поєднає традиційну і класичну музику, шедеври українського образотворчого мистецтва і новітні технології. Цей концерт-колаж має перезавантажити наші «музичні архіви» і зробити їх цікавими сучасному слухачеві, а також відкрити світові невідому колосальну музичну спадщину України. Концерт стане музичною візитівкою і має всі шанси повторити подвиг хору Кошиця – здійснити тріумфальне турне і закохати світ в українську музику.
Захід приурочений до 30-річчя Незалежності України, організований Міністерством культури та інформаційної політики України, Державним агентством України з питань мистецтв та мистецької освіти спільно з культурною платформою “Ковчег “Україна”. До ініціативи доєдналась творча команда телеканалу 1+1.
ініціаторка і креативний продюсер проєкту – Ярина Винницька
співавторка і головний диригент концерту – Оксана Линів
головний продюсер концерту – Володимир Завадюк (Big Entertainment Shows)
режисери – Наталя Ровенськва, Наталя Лисенкова, Марія Григоращенко (TRI.Directions)
виконавчий продюсер – Богдан Шевченко
художники концерту – Остап Лозинський, Гриця RD,
Андрій Єрмоленко, Олена Сметана, Катерина Дендюк, Юлія Табенська, Олександр Солонський
стилісти концерту – Валерій Топал, Марічка Квітка
фотографи – Володимир Клевер, Дзвінка Загайська, Андрій Кісь
композитори – Іван Небесний, Роман Григорів, Данило Перцов, Марія Олійник
голос землі – Домініка Чекун
Молодіжний симфонічний оркестр України YsOU
Національна Львівська чоловіча хорова капела «ДУДАРИК»
Камерний дівочий хор КССМШ ім М В Лисенка
ДАХАБРАХА
KURBASY
ХОРЕЯ КОЗАЦЬКА
співачка Уляна Горбачевська
сопрано Оксана Нікітюк
тенор Назар Тацишин
поет Сергій Жадан
JAMALA
Святослав Вакарчук
ALINA PASH
Юлія Саніна
Wellboy
Катерина Кухар
Олександр Стоянов
В основі концерту – мономіф Джозефа Кемпбелла про подорож Героя. Усі міфи світу побудовані згідно однієї і тієї ж матриці: Котигорошко, Іванко Дурник, Геракл, Еней чи Фродо – усі вони відправляються у власну героїчну подорож, етапи якої розгортаються за однією і тією ж схемою – герой мандрує у світ Невідомого, проходить крізь нелюдські випробування, звершує подвиги, за що отримує дар, здобуває скарб (королівну, перстень, пів-царства – потбіне підкреслити) і повертається у славі. Таку ж подорож здійснить Український Герой концерту, а разом з ним – і наші слухачі.
За синіми горами Карпатами,
за глибоким Чорним морем
лежить дивна країна – Русь-Україна.
Ук-рай-іна – країна з раєм у назві.
Українці, як малий Тарас Шевченко, завжди прагнули добігти до «залізних стовпів, що небо підпирають» і заглянути за небокрай. А тому подарували світові цілу плеяду тих, хто допоміг людині злетіти в небо: киянин Ігор Сікорський створив перші у світі літаки і гелікоптер; полтавчанин Олександр Шаргей-Кондратюк розрахував «місячну трасу», якою згодом полетіли американські астронавти на Місяць; житомирянин Сергій Корольов створив перший пілотований корабель «Восток-1», на якому людина потрапила в космос.
Ми – нація мрійників.
Розпочинає наш концерт ДОМІНІКА ЧЕКУН.
Вона – звук цієї землі. Правічний жіночий архетип. Кам'яна баба. Стара поліська русалка. Лесина мавка, що дожила до наших днів і опинилась у ХХІ ст. на нашому космодромі. Які безцінні дари ми можемо отримати від неї в дарунок, і що передати далі – майбутнім поколінням?
Хранителька ритуального співу Полісся. Одна із останніх його живих носіїв. Пісні у її виконанні включені до аудіоколекції ЮНЕСКО. Вона – вісь концерту, головний його звук і базова вібрація. Розпочинає концерт космогонічною колядкою, ніби народжує весь Всесвіт. Її голос – чиста магія. Вона видобуває цей легендарний "білий звук", схожий на звучання тібетської чаші. Він природній і земний, як поскрипування старого дуба чи завивання вовчиці, але водночас сакральний, як молитва, що може зцілювати і проганяти злих духів. Баба Даня вчить нас нічого не боїться – ані смерті, ані важкої роботи, ані виступати – навіть перед президентами. Вчить співати на повні груди, і жити, як співати.
Також у першій частині концерту різдвяний ірмос у виконанні Уляни Горбачевської і чоловічої капели "Дударик" і різдвяний кант на слова Григорія Сковороди у виконанні гурту "Хорея Козацька" та Молодіжного симфонічного оркестру під орудою Оксани Линів. Мультимедійна проекція включатиме елементи традиційної української вишивки, гуцульські ритуальні свічники-трійці, ікони з барокового іконостасу генія українського бароко Йова Кондзелевича.
«…і сотворив Бог небо і землю…»
Україна – країна з чорною землею. Ця земля так і зветься – чорнóзем. Наче маг-алхімік, він перетворює сухі зернини на золоте пшеничне поле, що може змагатись у красі із самим Сонцем.
Українці люблять свою землю. Їм важливо нею володіти (хоча б шість сотих), важливо до неї торкатися – тому їхні руки часто шорсткі від постійного контакту з землею. Українці завжди брали зі собою грудочку рідної землі в далеку дорогу – коли їхали в Крим по сіль чи йшли у військовий похід. І земля щедро платила їм у відповідь – золотою пшеницею, вишневими садками, буйством квітів і ярини – буйством Життя.
У другій частині концерту – веснянки і купальські – пісні, що прославляють Землю, а також класичні твори Миколи Лисенка, Володимира Івасюка, Золтана Алмаші на тему веснянок і купальських. Пробудження Землі починається з веснянки у виконанні ДахиБрахи і Молодіжного симфонічного оркестру під орудою Оксани Линів. Мультимедійна проекція включатиме шедеври подільської кераміки кераміки, орнаментальну кераміку Поділля, шедеври косівської і пістинської кераміки ХІХ ст., графіку Богдана Сороки на тему “Купальські забави”.
ВЕСНА
ЛІТО/ КУПАЙЛА
ВЕСІЛЛЯ
У магічну ніч на Купайла укладались нові пари. А вже на осінь планували "весілє". Від Покрови до Пилипівки українці гуляють весілля. Цей ритуал розпанахує життя на «до і після», нагло вривається у нього карнавальним весільним поїздом. Уявіть – заквітчане гильце з короваєм-раєм попереду, за ним молода пара вся в стрічках і намистах, далі їдуть мальовані скрині з посагом на возах, веселі свати, перев’язані червоними рушниками, троїсті музики з бубном і цимбалами.
Музика супроводжувала весь весільний обряд від початку і до кінця: співали, коли плели вінки, коли місили тісто на коровай, коли одягали молоду, і...коли проводжали пару до комори – на першу шлюбну ніч.
У частині ВЕСІЛЛЯ прозвучать народні весільні ладканки у виконанні гурту Курбаси і Уляни Горбачевської, а також класичні твори Бориса Лятошинського, Василя Барвінського на тему українського весілля. Особливий гість "Ковчегу" – Джамала – продемострує, наскільки близькими є ліричні українські і кримсько-татарські пісні – як рідні сестри. А ДахаБраха запросить усіх до Комори. Мультимедійна проекція на основі україснького весільного костюму – намиста, весільні сорочки, весільні плахти, рушники і килими.
НАРОДЖЕННЯ ГЕРОЯ
А тепер після гарячої Комори народжується нове життя – новий український ГЕРОЙ. І йому потрібно заспівати колискових.
Українські колискові – це окрема планета. Там живуть Ніжність і Турбота, а ще магічні істоти – Сон і Дрімота, а ще котики-муркотики, гуси-лебеді і зозульки.
Колискові схожі на магічні замовляння, і... на джазові імпровізації – жінка, беручи дитину на руки, завжди імпровізувала – творила колискову в режимі прямої трансляції із самого серця. Колискові монотонні як медитація на звук ОМ, і безмежні як Всесвіт. Бо вміщають увесь космічний запас материнської любові.
На Ковчезі прозвучать – колискова від Домініки Чекун і від класика українського авангарду Євгена Станковича, а також музичний експеримент Марії Олійник, де поєднались народна колискова, джазові імпровізації і симфонічний оркестр у виконанні солістки гурту Hardkiss Юлії Саніної. Мультимедійна проекція на основі Богородичних ікон з дитям – гуцульська ікона на склі, дерев'яна ікона Наддніпрянщини, а також графіка Олени Кульчицької початку ХХ ст.
Як козак Мамай сидить з бандуркою в руках і шаблею “під рукою”, готовий будь-якої миті стати до бою, так і українці – мрійливі й сентиментальні, у критичний момент перетворюються на безстрашних воїнів, і “йдуть на ВИ!”.
Цей легендарний вигук князя Святослава Хороброго могли промовляти козаки Війська Запорозького, українські січові стрільці, герої бою під Крутами, воїни Української повстанської армії, герої Небесної Сотні, добровольці російсько-української війни ХХІ ст., кіборги, що тримали оборону Донецького аеропорту протягом 244 днів – “і вони витримали – не витримав бетон”.
Свобода прописана в нашому ДНК найбільшими буквами.
На "Ковчезі" прозвучать епічні твори – увертюра до опери Миколи Лисенка "Тарас Бульба", козацький гімн Войська Запорозького у виконанні Хореї Козацької, пісня січових стрільців, а також реквієм за загиблими героями – всесвітньовідомий "Щедрик" в обробці сучасного українського композитора Івана Небесного з присвятою Героям Майдану і "Пливе кача" у виконанні Святослава Вакарчука і Молодіжного симфонічного оркестру. Мультимедійна інсталяція – народні картини козака Мамая, різьба іконостасів українського бароко, портрети козацької старшини.
СТАНОВЛЕННЯ ГЕРОЯ
СМЕРТЬ ГЕРОЯ
"Строй Ковчег, Ною!" – так звучить фінальний твір концерту "Ковчег "Україна"– величний духовний кант XVII ст. в обробці Івана Небесного і у виконанні всіх учасників концерту. Ми зібрались разом (tutti) на одній сцені, аби розпочати велике будівництво – бо "сказав Господь Святим Духом: Слухай, Ною, своїм ухом, ― строй ковчег!"
І нехай збудований нашими спільними зусиллями Ковчег "Україна" стане тим місцем, де реалізується великий український міф – і у новій омріяній Україні "врага не буде, супостата, а буде син, і буде мати, і будуть люде на Землі”.